Have a query?
Talk to a trusted expert today!
Harvia Ventura Large 5 Person Designer Sauna Black Spruce Ash Veneer
From: £14,815.00
In stock
The stylish Ventura Large from Harvia is a 5-person designer sauna with sculpted ash veneer, black spruce and glass front.
Made in Finland | Quality guaranteed
Flexible ways to pay with Klarna. 18+ T&C’s apply. Credit subject to status.
Secure checkout
Why Leisurequip?
Support
Customers also bought
Description
Quite possibly one of the most stylish sauna cabins we’ve seen, the Harvia Ventura Large demands attention before you even step inside. The black spruce exterior gives it a bold architectural presence, while the full glass front opens the cabin up with light, space and clear sight-lines.
Inside, the Ventura Large is a much different experience to a standard sauna cabin. The ash veneer benches and backrests are curved into a flowing, sculptural layout, giving the interior a softer, architectural feel. Sit upright, stretch out along the bench, or lean back into the benches and let the heat build around you. For mood lighting the sauna is equipped with remote-controlled colour LED lights.
This is one of Harvia’s flagship indoor designer sauna for a reason. Built in Finland, it’s test-assembled before delivery and engineered with 30mm PIR insulation. furthermore, the Harvia Ventura Large combines high-end materials with professional sauna performance. Pair it with the Harvia Spirit heater for the most natural design match, or choose from Virta and Virta Combi options for more frequent daily use.
Video
Features
- Silk-printed glass front wall: Sauna features silk-printed glass front wall that gives the sauna an open and spacious feeling. Glass is manufactured from of 8mm tempered Optiwhite glass, which is exceptionally safe for saunas.
- Enhanced insulation: Ventura sauna cabin is designed with energy efficiency in mind. 30mm thick PIR insulation board is equivalent to 60mm conventional rock wool. As a result the sauna heats up quickly while keeping energy costs low.
- Remote-controlled LED lights: With remote-controlled RGBW LED lights you can customise the mood of your experience.
- Comfortable and stylish benches: Elegant, curved ash wood benches complete the interior. Inspired by waterfalls, it balances style and comfort. What’s more, the ash wood veneer is resistant to heat and air humidity changes.
- Safety first: Designed with safety in mind, all window elements are made of 8mm safety glass. Furthermore, the frame structure of the benches is enhanced to ensure safety even for larger groups.
- Fast installation: With keyhole construction the sauna cabin is easy and quick to assemble. It comes in standard sizes and can be delivered as a right or left-handed version.
- Made in Finland: The 5 person Harvia Ventura designer sauna cabin is handcrafted in Finland. Notably, all the cabins go through quality control test assembly before they are delivered.
Packages
Choose the Harvia Ventura Large as a sauna-only, or complete it with either a standard or Combi heater package with digital Wi-Fi control.
Sauna only
- Harvia Ventura Large sauna cabin.
- Black spruce exterior panels.
- Ash veneer interior and benches.
- Full glass front with 8mm tempered glass.
- RGBW LED lighting.
- Element-based cabin structure.
- Adjustable base legs.
Harvia Spirit + Fenix Wi-Fi
The Harvia Spirit is the natural pairing for the Ventura Large. Everything included in the sauna only package plus:
- 9kW Harvia Spirit electric sauna heater.
- Correct sauna stones.
- Harvia Fenix control panel with Wi-Fi and MyHarvia2 mobile app.
Additional packages
- Harvia Virta + Fenix Wi-Fi: For frequent use, robust performance and a classic electric sauna experience.
- Harvia Virta Combi + Fenix Combi Wi-Fi: For a traditional sauna with added humidity and softer steam.
Specifications
| Dimensions | 200 × 200 × 210 cm |
|---|---|
| Brand | Harvia |
| Model | SHV2020 |
| Persons | 5 |
| Materials | Alder, Ash, Safety glass, Stainless steel |
| Benches | Form-pressed plywood, curved ash veneer |
| Backrest | Included |
| Layout | Left, Right |
| Environment | Commercial, Home, Indoor |
| Glass type | Toughened safety glass |
| Glass finish | Silk-printed |
| Sauna heater | Optional. Minimum 8kW |
| Lighting | RGBW LED w/ Xenio control panel |
| Weight | Option dependant |
| Infrared | Optional |
| Wood panelling | Ash (Other options available) |
| Insulation | 30mm PIR board |
| Product type | Commercial saunas, Designer saunas, Home saunas |
Reviews

Why Harvia?
With sales of 200,000 sauna heaters and 20,000 saunas in 2022, Harvia is a global leader in the sauna and spa market. This 70 year old company offer an extensive range of wellness products that meet the needs of individuals and professionals alike.
Harvia has a comprehensive sauna, steam and spa product range with a focus on innovation. From sauna heaters and their components to complete sauna kits, steam cabins and spa solutions for use in both home or in public wellness facilities.


Need expert advice?
We’ve been sauna, steam and spa experts since 1982.
Need expert advice?
We’ve been sauna, steam and spa experts since 1982.
































Reviews
There are no reviews yet.